Кейс по забезпеченню безперебійного живлення опалювальних систем

Власні котельні давно стали невід'ємною частиною підприємств і установ, а в останні 10-15 років спостерігається стійкий тренд на установку систем автономного опалення в приватних домоволодіннях і багатоквартирних будинках. В умовах безперервно зростаючих тарифів на комунальні послуги в Україні всілякі різновиди опалювальних котлів стають дієвим засобом оптимізації витрат на обігрів приміщень.

Чи потрібний безперебійник в системі опалення?

ДБЖ для котла малюнок

Для мінімізації ризиків, пов'язаних з нестабільністю живильної мережі, в схемах підключення котельного електрообладнання широко використовуються джерела безперебійного живлення Powercom. Вони забезпечують надійне і безпечне живлення всіх складових опалювальної системи:

 • газових, твердопаливних і рідкопаливних котлів;
 • программаторов і контролерів;
 • циркуляційних насосів;
 • примусової вентиляції;
 • аварійної, пожежної та охоронної сигналізації;
 • модулів дротового і бездротового зв'язку.

Джерела безперебійного живлення для твердопаливного або газового котла малюнок

Застосування ДБЖ на газових котлах вирішує наступні завдання:

 • запобігання аварійної зупинки пальника;
 • забезпечення достатньої циркуляції теплоносія по системі опалення;
 • гарантування збереження заданих параметрів блоків управління і автоматики;
 • підтримання працездатності систем контролю та оповіщення.

УПС для котла на дровах настільки ж необхідний, як і для опалювачів на інших видах палива, оскільки твердопаливні котли теж оснащуються дорогої автоматикою.

Корисна інформація для організації дистанційного контролю та керування через USB-роз'єм у нашій статті "Що таке SNMP і які налаштування потрібно виконати для віддаленого моніторингу ДБЖ?": як встановити СНМП-адаптер; налаштування фірмової утиліти Netility; навіщо застосовується програма ClientMate.

Генератор або джерело безперебійного живлення?

При регулярних відключеннях напруги багато споживачів вирішують зменшити свою залежність від проблем на лінії шляхом установки резервного джерела живлення. При цьому нерідко виникає питання, що краще використовувати - генератор або ДБЖ. Насправді при влаштуванні запасний лінії без UPS не обійтися в будь-якому випадку, адже існує лише два варіанти технічного рішення:

 1. Використання безперебійника в якості джерела живлення.
 2. Застосування зв'язки генератора і UPS.

Генератор або ДБЖ малюнок

В останньому випадку наявність в схемі джерела безперебійного живлення обов'язково, оскільки він в повній мірі захищає мережу від небажаних явищ, властивих роботі електрогенератора - високих пускових струмів і неякісного вихідного напруги. Крім того, електрична машина не відразу виходить в робочий режим, на запуск їй потрібен певний час, протягом якого акумулятори ИБП візьмуть на себе все навантаження мережі, що забезпечить її безперебійну роботу.

Таким чином, при необхідності дуже тривалої автономної роботи котельні доцільно застосування генератора в парі з безперебійника. Якщо ж трапляються лише нетривалі аварійні відключення основної лінії, можна обмежитися тільки ДБЖ з додатковими акумуляторами.

"Який тип ДБЖ підходить для котельні?" - найпоширеніший питання

Такі види обладнання як електронний блок управління котла, циркуляційні насоси і допоміжна автоматика дуже чутливі до якості вхідної напруги. Для безаварійної роботи цих пристроїв потрібно чиста синусоїда, яку здатні видавати деякі моделі лінійно-інтерактивних UPS, а також ДБЖ з подвійним перетворенням енергії (онлайн-ДБЖ). Перші можуть використовуватися для підключення насосів, для яких час переходу на резерв в кілька мілісекунд не є проблемою. Для електронних компонентів і вузлів автоматики підходять тільки UPS типу Online, в яких відсутня затримка перемикання.

малюнок схема ДБЖ для котла

Як підібрати ДБЖ для опалення по потужності?

При виборі безперебійника для котельного обладнання керуються різними параметрами, але основний показник - це потужність ДБЖ. Щоб визначити його величину, потрібно підсумувати споживану потужність всієї навантаження, що входить в систему опалення, і додати запас потужності. Номінальна потужність споживання вказана на шильдиках, що розміщуються на корпусі електроустаткування.

який вибрати ДБЖ для опалення малюнок

Як визначити запас потужності?

Практика показує, що достатнім запасом є 20-30% від номінальної потужності навантаження. Що ж буде, якщо перевищити це значення? Як ні парадоксально, використання ДБЖ з надмірним запасом потужності не призведе до збільшення тривалості автономної роботи, а скоріше навпаки. Причина проста - власне споживання джерела безперебійного живлення. Чим могутніше UPS, тим більше електроенергії йому буде потрібно для підтримки своєї роботи.

Наведемо приклад: є два ДБЖ з однаковими акумуляторними батареями ємністю 100 Аг. Потужність першого становить 350 Вт, другого - 1кВт. Очевидно, що менш потужне джерело споживає менше енергії і, отже, пропрацює автономно довше.

Час автономної роботи ДБЖ малюнок

Інші параметри

Крім потужності навантаження, при підборі кількості і ємності акумуляторів для ДБЖ для газового котла потрібно враховувати такі вихідні дані:

 • необхідний час автономії - чим воно більше, тим вище повинна бути ємність;
 • ККД системи безперебійного живлення - тут залежність обернено пропорційна;
 • допустима глибина розряду, обумовлена ​​технічними характеристиками інвертора;
 • ток зарядки, який повинен знаходитися в діапазоні 5-10% від загальної ємності підключених АКБ.

Слід також робити поправки на температуру навколишнього середовища, в якій планується експлуатація ДБЖ, а також на неминуче поступове зниження ємності АКБ з плином часу.

Поради наших експертів для організації безперебійного живлення ПК різного призначення у статті "ДБЖ для комп'ютера — цікава теорія та практика": варіанти підключення на прикладі кількох серій продукції Powercom; вибір з топології під ваші цілі; як розрахувати потужність та який запас міцності закласти.

Контроль роботи ДБЖ в системі опалення

Джерело безперебійного живлення - це невибаглива і надійне пристрій, який не приносить проблем за умови дотримання правил його монтажу та експлуатації. Інструкція для ДБЖ містить всеосяжні рекомендації щодо його використання. Система індикації режимів роботи і несправностей Просунуті моделі UPS Powercom підтримують інтеграцію з комп'ютерними системами, при наявності інтернет-з'єднання можна керувати ДБЖ віддалено.

Кілька порад для збільшення експлуатаційного ресурсу безперебійника:

 1. Якщо відключення електропостачання відсутні, рекомендується періодично проводити «тренування» акумуляторної батареї. Для цього потрібно один раз в 6 місяців відключати UPS від зовнішнього електроживлення, даючи навантаженні попрацювати в режимі живлення від АКБ протягом часу, який дозволяє ємність акумулятора. Бажано не допускати повного розряду батареї, досить 50-70%.
 2. Якщо в теплу пору року котел, а разом з ним і ДБЖ не експлуатується, вимкніть від нього акумулятори та зберігайте їх зарядженими, обов'язково в сухому і чистому місці.
 3. Не допускайте роботи ДБЖ в запиленому приміщенні - це може призвести до утворення шару пилу на силових елементах електроприладу, що погіршить його охолодження. Наслідком порушення теплообміну стане перегрів і подальший вихід з ладу UPS. Якщо з об'єктивних причин неможливо повністю виключити потрапляння пилових частинок в джерело, його потрібно час від часу розкривати, щоб очистити нутрощі за допомогою щітки і пилососа.
 4. Наявність безперебійника не скасовує необхідності контролювати якість напруги в електромережі, оскільки у можливостей навіть самого кращого ДБЖ є межа. При сверхинтенсивной роботі пристрій протягне недовго. Слід враховувати, що перехід на живлення від АКБ - це скоріше аварійний, ніж нормальний режим роботи.
 5. Все електрообладнання котельні повинно бути заземлено.

малюнок схема підключення джерела безперебійного живлення до котла

Висновок

Сподіваємося, що даний матеріал допоміг Вам визначитися, який потрібен безперебійника для котла опалення або обслуговуючих його пристроїв. У будь-якому випадку звертайтеся до представництва Powercom в Україні - наші фахівці дадуть професійну консультацію щодо комплексного вирішення завдання стабільного електропостачання об'єкта з урахуванням всіх його особливостей, допоможуть придбати потрібний безперебійник для твердопаливного котла з акумулятором, що забезпечує тривалу автономність. Широкий модельний ряд UPS і стабілізаторів PCM дозволяє будувати безпечні і стабільні електромережі як для промислових, так і побутових споживачів.

Більше інформації для підбору ДБЖ.