ДБЖ для комп'ютера цікава теорія та практика

Людина настільки вразлива, що оточила себе величезною кількістю пристосувань, від яких повністю залежить, а їх відсутність або несправність приводить Homo Sapiens у жах.

Що таке безперебійник для комп'ютера?

Найбільше наше благополуччя залежить від комп'ютерів, без яких не обходиться жодна сфера життя. Дорогі і дуже примхливі розумні машини часом змушені співіснувати з убитими електромережами.

Така ситуація має на увазі несподіванки на кшталт відключень, стрибків і перепадів напруги, що загрожує поломками настільки дорогих нашому серцю і гаманцю пристроїв. Багатьом користувачам відомі випадки, коли сидиш собі за компом, працюєш, раптом блимає світло, монітор гасне, і ось нервові спроби відновити робочий процес. Тоді залишається лише тягнути чудо-машину в ремонт.

Схема підключення ПК до ДБЖ

Малюнок 1. Схема підключення ПК та периферійної техніки до ДБЖ

У таких умовах чудовим порятунком від сюрпризів електромереж та для збереження працездатності техніки є використання джерел безперебійного живлення. Це електроприлади, призначені для забезпечення живлення навантаження при відключенні та (або) нестабільності зовнішнього електропостачання. У разі зникнення напруги в мережі живлення в дію вступає акумулятор ДБЖ, за рахунок ємності якого підтримується робота ПК протягом часу, необхідного для завершення операцій користувача, збереження файлів, закриття програм і штатного відключення комп'ютера.

Малюнок ДБЖ SPD-650N

Малюнок 2. ДБЖ (серія SPIDER)

Розберемося ж, як поєднати різні види ДБЖ з комп'ютерами різних типів і чи потрібно це в принципі.

Типи сучасних комп'ютерів

За призначенням можна виділити такі найпоширеніші типи ПК:

  • офісні;
  • навчальні;
  • ігрові;
  • робочі станції.

Розглянемо кожну з представлених різновидів окремо.

Офісний ПК

Офісний комп'ютер призначений для вирішення нескладних повсякденних завдань, зокрема:

  • серфінг в Інтернеті;
  • робота з електронною поштою та месенджерами;
  • підготовка та друк текстових та табличних документів;
  • перегляд графічних об'єктів;
  • створення презентацій;
  • конвертування файлів;
  • робота з базами даних як рядового користувача.

Виконання таких процесів не вимагає від машини значних системних ресурсів. Виходячи з перерахованих функцій, для типового офісного ПК не потрібна можливо навіть відеокарта - достатньо можливостей вбудованого графічного адаптера. В офісних ПК використовуються процесори базового рівня та невеликий обсяг оперативної пам'яті. Цим зумовлено порівняно невелике енергоспоживання ПК для офісу.

Якщо перед Вами стоїть завдання — купити ДБЖ для опалення, вивчіть наші рекомендації підбирання за характеристиками.

Навчальний комп'ютер

За основними характеристиками навчальний комп'ютер недалеко пішов від офісної, але тут може знадобитися наявність відеокарти, особливо якщо йдеться про здобуття спеціальної освіти. Для роботи в «Автокаді», «Фотошопі» та інших графічних програмах буде потрібно «видюха» середнього класу. При необхідності навчальний комп'ютер може бути мультимедійним пристроєм. На нього без шкоди для продуктивності можна поставити програмне забезпечення, що виходить за рамки офісного.

Малюнок ДБЖ Rpt 800a

Малюнок 3. Приклад навчального ПК

Робоча станція

Робоча станція - це вузькоспеціалізований комп'ютер, спочатку спроектований під вирішення ресурсомістких завдань, які виникають під час роботи у певному професійному середовищі. Як правило, це машини з потужними багатоядерними процесорами (від 20 ядер і більше), багатопотоковою та об'ємною оперативною пам'яттю. Для зберігання інформації у високонавантажених робочих станціях використовуються надійні та швидкісні багаторівневі RAID-масиви. Вибагливість до відеокарт залежить від сфери застосування робочої станції. Зрозуміло, для машин, призначених для дизайну, візуального моделювання та обробки відео вимоги до графічного процесора високі, як і ціна питання його придбання.

Ігровий комп'ютер

Незважаючи на розважальну функцію, це один із найдорожчих і найскладніших типів ПК. Професійні геймери заробляють великі гроші, тому шалені на перший погляд вкладення в забаву часом цілком виправдані.

Малюнок ДБЖ Spt 1.5

Малюнок 4. Приклад ігрового ПК

За складністю конструкції та потужністю апаратної частини ігрові комп'ютери не багато в чому поступаються робочим станціям, а часом і перевершують їх все залежить від рівня користувача - гравця. Ігрові ПК коштують чималих грошей. Тому, щоб не довелося продавати нирку для відновлення девайса, що «накрився мідним тазом», дорогу іграшку краще захистити по максимуму із застосуванням Online UPS — це найкращий ДБЖ для ігрового ПК.

Основні компоненти ПК

Відмінності елементів комп'ютера полягають у їхньому функціональному призначенні.

Спільними всім ПК є такі компоненти:

  1. Системний блок - мозок комп'ютера, що становить його основну цінність. Включає блок живлення, материнську плату, центральний процесор, відеокарту, жорсткий диск, оперативну пам'ять, дискові приводи, мережеву карту.
  2. Монітор - екран користувача.
  3. Допоміжні та периферійні пристрої – клавіатура, контролер (миша), принтери, сканери та інші надбудови.

Залежність архітектури ПК від його функций

Те, з яких елементів складається комп'ютер, залежить від його функціоналу.

Так, до "заліза" офісного комп'ютера пред'являються скромні вимоги, але у такого ПК має бути багато USB-портів для підключення численної периферії, бажано наявність широкого екрану, який зручний для роботи в багатовіконному режимі, а також розширеної клавіатури зі швидким доступом до часто використовуваних функцій та ергономічної миші, яка не втомлює користувача навіть при тривалій роботі.

Малюнок ДБЖ Wow 1000

Малюнок 5. Приклад робочої станції для кафе (ПК-екосистема для обліку руху товарів у сфері громадського харчування)

Для ігрового або інженерного комп'ютера, від яких потрібна обробка великої кількості графічних об'єктів, знадобиться потужний процесор і хороша відеокарта, багатопотокова «оперативка», особливі органи управління (джойстики та інші ігрові контролери — для розважального ПК, електронні олівці — для дизайнерського, тощо). д.). Розмір екрана монітора – чим більше, тим краще. Це з необхідністю високої деталізації графіки.

Малюнок ДБЖ BNT-800A

Малюнок 6. Приклад робочої станції для маркету (ПК-екосистема для обліку руху товарів у сфері торгівлі)

Деякі спеціальні комп'ютери виконані у формі моноблока, де екран, системний блок та приводи розміщені в одному корпусі. Такі машини можна побачити в кафе та ресторанах (система R-Keeper та їй подібні), у держустановах, на вокзалах та в банках (системи електронної черги, квиткові та платіжні термінали).

Застосування різних типів ДБЖ для комп'ютера

Вимоги, що висуваються до ДБЖ, випливають із рівня складності та ступеня важливості самого комп'ютера. Грубо кажучи, чим дешевше комп'ютер, тим менший рівень захисту йому потрібен. У сучасних комп'ютерах використовують блоки живлення з активним коректором потужності APFC. Але нормалізація напруги живлення — це лише половина користі, що приноситься безперебійниками, та й діапазон стабілізації у ДБЖ набагато ширший, ніж це закладено в характеристики стандартного блоку живлення. Тому неактуальним є питання, чи потрібен безперебійник для комп'ютера — відповідь тут однозначно ствердна. Доречно подумати лише про те, який саме тип UPS застосовується з тим чи іншим ПК.

Резервні ДБЖ

Влаштування резервного ДБЖ (схема)

Малюнок 7. Схема резервного безперебійника

Схема резервного безперебійника

Цей вид безперебійника не стабілізує мережеве живлення — у звичайному режимі споживач одержує їх у незмінному вигляді. Нехитрий захист від перешкод забезпечується за допомогою мережевого фільтра.

Функція офлайн-ДБЖ зводиться лише до перемикання навантаження на роботу від вбудованої в UPS батареї в момент зникнення напруги в мережі. Перемикання відбувається із затримкою, що є неприйнятним для комп'ютерів, задіяних у критично важливих процесах — на виробництві, медицині, керуючих системах. У найдешевших моделях маловідомих брендів затримка настільки велика, що комп'ютер може встигнути аварійно вимкнутись, що вкрай шкідливо позначається на ресурсі основних вузлів системного блоку. У резервному режимі інвертор бюджетних ДБЖ видає напругу у вигляді ступінчастої синусоїди.

Допустимо застосування офлайн-безперебійників у зв'язці з «маловідповідальними» офісними та домашніми комп'ютерами, а також периферійними пристроями – оргтехнікою, акустикою тощо. Для підключення відразу кількох споживачів у Offline UPS Powercom серій CUB та SPD передбачено до 8 євророзеток.

Лінійно-інтерактивні ДБЖ

Влаштування лінійно-інтерактивного ДБЖ (схема)

Малюнок 8. Схема лінійно-інтерактивного безперебійника

ДБЖ цього різновиду мають вбудований стабілізатор, але при серйозних відхиленнях від норми переходять на живлення від акумулятора. У модельному ряді Powercom є ДБЖ даного типу з вихідною напругою у формі як апроксимованої, так і чистої синусоїди. Завдяки гнучким характеристикам серед Line Interactive UPS можна підібрати підходящий варіант для більшості побутових та багатьох професійних комп'ютерів.

ДБЖ з подвійним перетворенням (онлайн)

Пристрій онлайн ДБЖ (схема)

Малюнок 9. Схема онлайн безперебійника з подвійним перетворенням

Онлайн-ДБЖ забезпечують найнадійніший захист для комп'ютерів за рахунок таких особливостей:

  • безперервне перетворення змінної напруги на постійне і назад;
  • ідеальна синусоїда на виході незалежно від того, що відбувається у зовнішній мережі;
  • захист навантаження від перешкод та імпульсів;
  • можливість підключення додаткових АКБ.

Пристрої даного типу мають чудові характеристики, але ціна їх досить висока. Оскільки Online UPS є найкращим безперебійником для ПК, його доцільно використовувати для захисту спеціалізованих комп'ютерів, у тому числі:

  • у системах безпеки та медицини;
  • на серверах та в центрах обробки даних;
  • у системах управління транспортом та зв'язку;
  • у банківських установах та екстрених службах;
  • на інших особливо важливих ділянках у різних сферах.

Малюнок ДБЖ BNT-1000А

Малюнок 11. Приклад робочої станції для електронної черги (ПК-екосистема для обліку у сфері обслуговування)

Розрахунок потужності ДБЖ для комп'ютера

Щоб зрозуміти, який ДБЖ вибрати для ПК, слід визначити очікувані параметри безперебійника, у тому числі:

  • вихідну потужність;
  • тривалість роботи від АКБ;
  • спосіб розміщення;
  • рівень шумності;
  • стійкість до несприятливого навколишнього середовища (низькі та високі температури, запиленість);
  • можливість "холодного" старту;
  • наявність опцій розширеної індикації режиму роботи та віддаленого контролю;
  • можливість підключення додаткових АКБ та інші.

Найбільш важливими серед перерахованих критеріїв є перші два.

Потужність джерела безперебійного живлення для комп'ютера розраховується виходячи з сумарної потужності системного блоку, монітора та всіх інших пристроїв, підключення яких передбачається в навантаження. До отриманого значення слід додати запас потужності 25–30%.

Ще один важливий критерій підбору ДБЖ - ємність акумулятора. Від цього параметра прямо залежить тривалість автономної роботи. Формула розрахунку часу автономності виглядає так:

[час автономності] = [ємність акумулятора] × [напруга батареї] × (0,85 / [активна потужність споживача]) ,

де 0,85 - усереднений коефіцієнт корисної дії ДБЖ.

Чи потрібний ДБЖ для ноутбука?

Якщо батарея ноутбука перебуває у справному стані, то джерело безперебійного живлення для даного виду ПК не потрібне. Акумулятор ноута забезпечує автономну роботу системи протягом тривалого часу. Таким чином, резервуюча функція UPS у цьому випадку надмірна. Що стосується захисту від суттєвих стрибків напруги, то можливостей самого ноутбука для цього недостатньо, тому зберігається ризик насамперед для блоку живлення пристрою. Щоб усунути цю загрозу, можна використовувати недорогий лінійно-інтерактивний ДБЖ або вдатися до одного з наступних варіантів вирішення проблеми:

  1. Встановлює реле напруги або стабілізатора для захисту всієї мережі споживача.
  2. Використання локального стабілізатора для підключення ноутбука.

ДБЖ Powercom (Поверком) надійний захист для комп'ютерів!

У каталогах компанії Powercom в Україні є ДБЖ всіх типів, діапазонів потужності, із вбудованими та зовнішніми акумуляторами. Звертайтеся в нашу компанію - досвідчені консультанти до ладу і з розстановкою, простою людською мовою пояснять премудрості роботи та особливості експлуатації безперебійників, допоможуть визначитися, який ДБЖ вибрати для ігрового ПК та будь-якого іншого виду техніки. Вибираючи якісну та доступну техніку PCM, ви убезпечите свої електроприймачі від позаштатних ситуацій та максимально продовжите їх експлуатаційний ресурс.

Оцініть статтю:
0
Поки немає відгуків...
Написати коментар
4 + ? = 14
Введіть капчу
2024 © ТОВ «Ексім-Стандарт», ЕДРПОУ 328565593