Підключення котла до ДБЖ
Централізоване опалення і гаряче водопостачання житла є у всіх більш-менш великих містах. Будучи центрами цивілізації, вони несуть на собі всі її рідні плями, і - це не тільки комфортабельні житла і цілий ряд інших зручностей. Поряд з незаперечними перевагами життя у великому місті є у неї і свої недоліки. До їх числа належить загазованість повітря, шум і суєта, тому люди намагаються оселитися за містом.
Життя в селі прекрасна: свіже повітря, тиша, ліс і річка поруч. Одним словом - Рай. Але це влітку, а восени і взимку житло необхідно опалювати і без газового котла не обійтися. Ось люди і встановлюють в своїх будинках відповідне обладнання, яке працює в автоматичному режимі.
В якості теплоносія зазвичай використовується вода. Її рух по трубах системи опалення забезпечують циркуляційні електричні насоси. Таким чином, опалення житла стають енергозалежною. За допомогою впливу електричної іскри проводиться електророзжіг. Завдяки цим обставинам, забезпечується високий ступінь безпеки опалення.
Джерело безперебійного живлення - гарантія стабільної роботи котла!
У сільській місцевості електропостачання нестабільно. Якщо електрику пропадає, перестає адекватно працювати і опалення. Забезпечити їх нормальне функціонування можуть джерела безперебійного живлення.
Приблизно схема підключення ДБЖ для котла виглядає наступним чином:
Стабілізатор згладжує енергетичні скачки в електричній мережі, забезпечуючи постійний показник 220 вольт. Акумулятор дозволяє створювати запас електричної енергії на випадок її відключення в мережі. Інвертор забезпечує перетворення Постойни струму 12 в. в змінний 220 в.
Стабільна напруга гарантує нормальну роботу опалювального обладнання. Кількість приладів, що складають його, досить велика і короткочасне відключення будь-якого з них тягне за собою небажані наслідки. У разі відключення централізованого енергопостачання, час переходу в автономний режим енергоспоживання має дорівнювати «0». Вирішення цього завдання забезпечує надійний UPS для котельні.
Газове обладнання розрізняється за способом установки і функціональним особливостям. Зазвичай їх або встановлюють на підлозі, або прикріплюють до стіни. У тих випадках, коли потрібно підключити до системи опалення кілька об'єктів, використовується підлоговий варіант.
Він відрізняється великою потужністю, тому може замінити кілька агрегатів. Головний його недолік - велика маса, і не дивно, оскільки це обладнання розраховане на безліч підключень, в його конструкції передбачено безліч різноманітних елементів, в тому числі таких, як:
- бойлер
- крани
- різнокаліберні циркуляційні насоси.
Про те, який і як вибрати пристрій для ПК, читайте в нашій статті "ДБЖ для комп'ютера — цікава теорія і практика": яка серія модельного ряду Powercom найкраща в тій чи іншій ситуації; на що звернути увагу під час вибору топології комп'ютерного UPS.
Схема підключення ДБЖ до котла такого типу досить складна.
Настінні агрегати не призначені для обслуговування великої кількості об'єктів, при монтажі вони не вимагають великих трудовитрат і майстрів підвищеної кваліфікації.
Їх функціонал також різний. Залежно від того, для яких цілей купуються ці агрегати, їх підрозділяють на одноконтурні та двоконтурні. Двоконтурні призначаються для вирішення відразу двох завдань: опалення приміщень і приготування гарячої води для побутових потреб.
Двоконтурні пристрої користуються набагато більшим попитом, ніж одноконтурні. Вони, у міру необхідності, здатні працювати в режимі одноконтурних: забезпечувати гаряче водопостачання.
Типи ДБЖ
Вибираючи UPS для котла, необхідно враховувати фактор максимальної можливості пристроїв, об'єднаних в загальну систему. При цьому потужність ДБЖ повинна, як мінімум, на 25 - 30 відсотків перевищувати сукупний показник всіх пристроїв. Зазвичай електрична потужність настінного обігрівача не перевищує 150 Вт. Джерело безперебійного живлення на 300 ват забезпечить його потреби з великим запасом.
Оскільки енергозалежні агрегати управляються в автоматичному режимі, то в єдину систему управління входять наступні елементи:
- плата автоматичного управління
- вбудований насос
- додаткові насоси
Проблема в тому, що ці прилади налаштовані на роботу від джерела змінного струму, а живляться вони, в тому числі і від акумулятора. Потужність електричних приладів прийнято позначати у ВАТ. Однак це справедливо тільки для тих з них, які працюють від джерела постійного струму або не мають реактивної потужності (лампочки, тени і т.п.).
Циркуляційні насоси і вентилятори реактивну потужність мають, тому, розмірковуючи про них, справедливо буде говорити не про ватах, а про вольт-ампер Ва (одиницях виміру показань потужності приладів, що працюють від змінного струму). У цьому випадку робиться поправка на так званий косинус фі (cos φ), у вигляді коефіцієнта 0,7. Різниця між Ва та Вт визначається за формулою:
1Вт = 1ВА х 0,7.
Тобто 1 ват постійного струму буде дорівнює 0,7 Ва. Тому, коли мова йде про те, як підключити котел до УПС цю обставину необхідно враховувати.
Електродвигуни дуже чутливі до якості енергії. Ідеальним струмом для таких приладів є так званий чистий синус, на графіку він виглядає у вигляді правильної синусоїди. Якщо графік змінного струму виглядає як апроксимувати синусоїда, його якість залишає бажати кращого.
На відміну від чистого синуса, апроксимувати являє собою лінію з зламами. Їх наявність свідчить про скачках напруги, які негативно відбиваються на «здоров'я» електродвигуна. Устаткування, котре видає на-гора хороший синус, оберігає мотори від передчасного зносу.
Непосвяченому людині досить важко розібратися в тому, що означає цей термін. Якщо спробувати вникнути в технічні подробиці, можна зовсім заплутатися і впасти в єресь сумніви: а чи потрібен безперебійник для котла взагалі? Якщо фахівці стверджують, що необхідний, значить, так і є.
Вони діляться на кілька типів, в тому числі таких, як:
Покрокові рекомендації налаштування дистанційного керування роботою ДБЖ у нашій статті "Що таке SNMP та які налаштування потрібно виконати для віддаленого моніторингу ДБЖ?". Які можливості дає такий контроль; опції взаємодії з датчиками виміру вологості або відкриття дверей.
Однак, при всьому багатстві вибору, альтернативи лінійно-інтерактивним приладів немає, тому що дешеві ДБЖ оффлайн з чистою синусоїдою не дружать. Лінійно-інтерактивний пристрій оснащено стабілізатором, контролюючим напруга в системі і здатним його коригувати.
Непогано в цій якості виглядає ДБЖ онлайн. Він здатний випрямляти змінний струм, перетворюючи його в постійний. У свою чергу постійний струм знову перетворюється на змінний.
Він чудово виконує функцію видачі чистого синуса, але його вартість настільки висока, що навряд чи хто-небудь стане встановлювати такий дорогий апарат. В іншому випадку чистий синус ризикує перетворитися в золотий. ДБЖ цього типу використовуються для забезпечення сталої роботи великих серверів.
Категорично не рекомендується підключення котла через комп'ютерний ups, хоча багато хто не бачить в цьому нічого поганого. Комп'ютерний UPS всім хороший, крім одного: він видає модифікований синус. Тому електромотори, отримуючи від нього необхідну енергію, починають гудіти, грітися, виходити з ладу раніше, ніж передбачалося.
При модифікованому синусе перестає працювати електророзжіг. Найкращий варіант ДБЖ для обігрівача - лінійно-інтерактивний. За співвідношенням показників: ціна, якість, йому немає рівних.
Розрахунок потужності ДБЖ
Оптимальну роботу газового обладнання забезпечує комплекс таких систем як:
- автоматичні регулювальники тяги, тиску і подачі палива
- елемент електророзпалю
- циркуляційні насоси
- вентилятор.
Сукупною потужністю цих приладів визначаються характеристики джерела безперебійного живлення.
Різноманіття опалювальних агрегатів на вітчизняному ринку не дозволяє абсолютно точно визначити, скільки електроенергії вони споживають кожна з них, але якщо виходити з мінімальних апетитів, то розрахунок їх електроспоживання буде, приблизно, таким:
15 Вт - автоматика
50 Вт - циркуляційний насос
35 Вт - вентилятор
120 Вт - Електричні.
Оскільки час роботи електророзпалю тривати лічені секунди, і відбувається він нечасто, то його в розрахунках їм можна знехтувати. В результаті розрахунок безперебійника для котла буде виглядати наступним чином:
15 + 50 + 35 = 100.
Оскільки при включенні системи, тобто в моменти пікових навантажень енергоспоживання підскакує приблизно в три рази. Цей фактор необхідно обов'язково враховувати.
Підключення джерела безперебійного живлення для опалювального котла
Підключення ДБЖ до котла слід починати з приєднання акумуляторної батареї до UPS, відключеному від мережі. Вирішення цього завдання не викличе ні найменшого утруднення. Потрібно червоний провід, з'єднати з плюсовою клемою акумулятора, а чорний - з мінусовою.
У момент підключення другої клеми може проскочити іскра. Це не страшно, панікувати не потрібно, а ось контакти слід затягнути гарненько, хоча і без фанатизму. Потім до инвертору підключається мережевий кабель і включається в мережу 220 вольт.
Натиснувши кнопку включення, слід відстежити свідчення на табло пристрою, на якому відіб'ється різниця потенціалів, що отримується з мережі. Якщо там з'явилися цифри близькі до 220, значить все зроблено правильно. Однак - це ще не все, завдання як підключити котел до безперебійника ще не вирішена.
Для того щоб гідно завершити цю операцію, ДБЖ необхідно відключити від мережі. Потім через його вихідну розетку, підключити до нього агрегат. Фактично, на цьому все, залишається тільки перевірити, чи все правильно було зроблено. Для цього потрібно запустити обігрівач в роботу.
Якщо все виконано безпомилково, на табло з'являться дані, що відображають такі параметри, як:
- напруга на вході
- напруга на виході
- напруга на акумуляторі
- відсоток завантаження.
Залишається останній штрих: перевірка електророзпалю. Вимкнення і подальше включення обладнання дозволить переконатися в тому, що все було зроблено правильно. Надалі моніторити роботу пристроїв безперебійного живлення можна дистанційно, використовуючи ПО для ДБЖ, скачати яку можна тут.