Налаштовуємо SNMP адаптер
Зміст
- Що таке SNMP і які налаштування необхідно виконати для віддаленого моніторингу ДБЖ?
- Особливості систем віддаленого моніторингу ДБЖ
- Як настроїти систему віддаленого доступу до ДБЖ?
- Вкладка "Configuration" для SNMP (кілька мовних версій)
- Вкладка "UPS On/Off Schedule" (розклад включень або відключень ДБЖ)
- Вкладка "Network" (мережні опції віддаленого доступу до ДБЖ)
- Вкладка "SNMP" (основні налаштування для дистанційного керування ДБЖ)
- Вкладка "Email" (надсилання повідомлень про роботу ДБЖ)
- Вкладка "SMS" (надсилання повідомлень від ДБЖ)
- Вкладка "WEB/Telnet" (налаштування доступу кількох користувачів)
- Вкладка "System time" (налаштування часу та мови інтерфейсу)
- Вкладка "Log Information" (журнал подій)
- Вкладки "System Status", "Basic Information", "Current Status" (відомості та запуск самотестування)
- Налаштування клієнта для зв'язку з ДБЖ
- Переваги використання системи віддаленого моніторингу
Джерела безперебійного живлення використовуються у побуті, а й у виробництві. І якщо в домашніх умовах достатньо можливості для фізичного управління пристроєм, то на підприємствах набагато важливіша можливість дистанційного налаштування та моніторингу систем ДБЖ. Для цього використовується спеціальний гаджет, званий Simple Network Management Protocol або SNMP. По суті це простий інтернет-протокол, що використовується в IP-мережах.
SNMP що це? Це адаптер, за рахунок якого користувач отримує можливість моніторити систему експлуатації ДБЖ у віддаленому режимі. Щоб мінімізувати можливість некоректної роботи пристрою або провести його якісні налаштування, необхідно використовувати спеціальний кабель. Крім того, можна використовувати провід формату crossover. Це зручне та практичне рішення.
Особливості систем віддаленого моніторингу ДБЖ
Щоб керувати з максимальною легкістю, необхідно використовувати USB-інтерфейс. Для цього безперебійник підключається безпосередньо до комп'ютера, сервера чи робочої станції. Якщо йдеться про сервери, то в них найчастіше застосовують фірмове ПЗ, за рахунок якого вдається забезпечити штатне вимикання живлення обладнання, якщо енергія ззовні не надходить довгий час. Крім того, користувач отримує можливість перевіряти стан джерела безперебійного живлення, аналізувати параметри мережі живлення, отримувати повідомлення по email, моніторити журнал подій та виконувати ряд інших важливих функцій.
Однак у такого підключення є вагомий мінус. Так, йдеться про відсутність загального стандарту на протокол обміну даними. Крім того, нерідко зустрічаються різні обмеження з боку ПЗ, може спостерігатися залежність від додаткового обладнання та спеціалізованих програм. Також користувачі в числі недоліків відзначають можливість роботи переважно з одним лише пристроєм. Звичайно, всі ці недоліки можна вирішити, але іноді вони провокують необхідність залучення фахівців або докладання істотних зусиль з боку користувачів.
Компанія Powercom пропонує сучасні плати, розраховані на пристрої від виробника. Найчастіше поставляються вони опціонально, але у самому джерелі безперебійного живлення обов'язково має бути можливість установки плати. І абсолютна більшість моделей від "Повірком" її, звичайно ж, має.
У лінійці виробника представлено кілька версій, зокрема з додатковими опціями:
- можливістю підключення зовнішніх провідних датчиків температури;
- з виміром вологості;
- з бездротовими сенсорами диму;
- датчиками протікання;
- датчиками відкриття дверей та/або вікон;
- із підключенням зовнішнього модему.
Зверніть увагу, що грамотно налаштований SNMP дозволить надіслати SMS-повідомлення у разі небезпеки, звільняючи систему від жорсткої прив'язки до інтернету.
Як настроїти систему віддаленого доступу до ДБЖ?
Для встановлення SNMP UPS потрібно зовсім небагато зусиль. Необхідно відкрутити два гвинти у кришці відсіку, зняти її, правильно встановити плату, а потім закріпити тими самими гвинтами. Примітно, що така робота може бути здійснена безпосередньо під час безперебійника, тобто, не відключаючи його від мережі. Коли все буде зроблено, потрібно лише підключити до карти мережевий патч-корд та дочекатися завантаження.
Наступний крок передбачає пошук пристрою в мережі, а також встановлення його ключових установок. "Повірком" використовує фірмову утиліту, яка називається Netility. Вона підходить для Windows, Linux та Mac. Для роботи знання англійської мови.
Як тільки система виявить адаптер, можна розпочинати безпосередні налаштування. За допомогою утиліти можна виконати початкові три кроки:
- Встановити IP-адресу, при цьому допускається лише IPv4, DHCP або ручний вибір адрес.
- Вибрати номери портів мережевих служб, наприклад, HTTP, HTTPS, Telnet.
- Задати пароль адміністратора.
За допомогою цієї програми можна буде оновити прошивку модуля, для всіх інших завдань використовується Web-інтерфейс.
Дизайн інтерфейсу досить простий. У лівій частині розташовується головне меню, що включає чотири основні розділи. Вони зібрано пару десятків пунктів. Зупинимося на них докладніше.
Вкладка "Configuration" для SNMP (кілька мовних версій)
Сторінка UPS Configuration дозволяє встановити основні параметри ДБЖ. Тут користувач може вказати відповідний протокол роботи, кількість батарей, а також максимальні та мінімальні показники значення напруги на них. Є вбудована довідка, що допомагає початківцям.
Існують опції, що істотно полегшують моніторинг стану безперебійників. Наприклад, вказується інтервал запису журналу моніторингу в хвилинах, встановлення розкладу перевірки ДБЖ від батарей, порогові значення для відправлення повідомлень (час втрати зв'язку з ДБЖ, високе навантаження, зростання температури, низький рівень заряду батарей).
Вкладка "UPS On/Off Schedule" (розклад включень або відключень ДБЖ)
Сторінка дозволяє встановити розклад на включення та вимкнення, у тому числі на конкретні дати та щотижневі. Також можна встановити параметри для автоматичного вимикання пристрою, наприклад, у разі тривалої відсутності подачі електроенергії, при перевантаженні та перегріві, при зниженні рівня заряду батарей.
Вкладка "Network" (мережні опції віддаленого доступу до ДБЖ)
Сторінка забезпечує можливість встановлення мережевих опцій, наприклад, адреси, DDNS, клієнта PPPoE.
Вкладка "SNMP" (основні налаштування для дистанційного керування ДБЖ)
Не буде перебільшенням сказати, що саме для налаштування цієї сторінки всі попередні маніпуляції проводилися. Тут необхідно задати ім'я, контакт та місце розміщення обладнання. Також необхідно вказати пакет із восьми записів Community та такого ж числа Traps. Без пунктів зміни номерів портів обійтись теж не вдасться.
Вкладка "Email" (надсилання повідомлень про роботу ДБЖ)
Цей розділ дозволяє швидко отримувати повідомлення від джерела безперебійного живлення прямо на свою електронну пошту. Головне — не забути вказати адресу сервера SMTP та дані для доступу. Допускається введення максимум 8 адрес одержувачів оперативних повідомлень. Щоб надіслати журнали, можна вказати максимум чотири поштові скриньки.
Вкладка "SMS" (надсилання повідомлень від ДБЖ)
У багатьох моделях є можливість прямого підключення до стільникового модему, за рахунок чого можна надсилати текстові повідомлення. Оперативне інформування допомагає вирішити безліч завдань.
Вкладка "WEB/Telnet" (налаштування доступу кількох користувачів)
Для забезпечення віддаленого доступу до безперебійників одразу великої кількості працівників можна відкрити вкладку WEB/Telnet та налаштувати повноваження для кожного з операторів. Дозволяється налаштування прав доступу для кожного користувача, а також перевірка за IP-адресою. Модуль дозволяє завантажити офіційні сертифікати SSL, а також допустити використання зовнішнього сервера RADIUS.
Вкладка "System time" (налаштування часу та мови інтерфейсу)
Гранично проста в налаштуванні сторінка, яка передбачає синхронізацію часу програми з часом зовнішнього сервера. Тут же вдасться вибрати мову, яка використовуватиметься в інтерфейсі та повідомленнях. Зверніть увагу, що російська та українська мови присутні далеко не у всіх моделях.
У цій же вкладці вдасться налаштувати модуль NetAgent через вказаний інтервал або в ручному режимі.
Вкладка "Log Information" (журнал подій)
Вкладка Log Information містить звіти, які пишуться безпосередньо з плати. Йдеться журнал подій, наприклад, перебоях у живленні, і навіть журналі моніторингу, у якому вказуються показники напруги в конкретний момент, температура і рівень заряду. Дані можна імпортувати до CSV.
Вкладки "Help", "About" (пошук інших модулів та зв'язок із підтримкою)
Сторінка під назвою Help не надто відповідає загальноприйнятому розумінню. Вона створена для того, щоб шукати інші модулі в мережі, налаштовувати комунікацію з ДБЖ, забезпечувати перехід на сайт виробника. Також вона містить всю інформацію про модель пристрою, серійний номер, прошивку та інші технічні відомості.
Всі зазначені можливості модуля ДБЖ SNMP дозволяють адміністратору створювати автоматизовану систему, яка не потребує постійного моніторингу, але забезпечує можливості для дистанційного керування. Крім того, за допомогою картки можна просто здійснювати ряд службових операцій і перевіряти поточний стан безперебійників. Усі можливі функції представлені на вкладці Information.
Вкладки "System Status", "Basic Information", "Current Status" (відомості та запуск самотестування)
Відразу три розділи включають інформацію про технічні особливості карти, зокрема, про її серійний номер, прошивку, моделі, мережеві налаштування та доступні програми для відправлення повідомлень, якщо мова зайшла про надзвичайну ситуацію, а також інші параметри. Якщо в браузері встановлена підтримка Java, можна переглядати графіки через сторінку Meter/Char. А за допомогою вкладки Remote Control можна запустити відповідний варіант самотестування пристрою, управляти динаміком, перезавантажувати безперебійник.
Налаштування клієнта для зв'язку з ДБЖ
Етап необхідний для коректного завершення роботи у разі проблем із живленням. Наприклад, на кожному пристрої можна встановити програму ClientMate. У ньому потрібно задати алгоритм, яким скористається програма при отриманні тривожних повідомлень. Наприклад, вдасться вибрати вимкнення або перехід у стан сну, якщо живлення немає тривалого часу або рівень заряду батареї опустився до критичної позначки. За допомогою утиліти також можна синхронізувати роботу ДБЖ із живленням комп'ютера.
Якщо немає бажання або можливості встановлювати сторонні програми на свій пристрій, можна скористатися можливістю підключення USP SNMP до стандартних пакетів обслуговування ДБЖ, зокрема, NUT.
Переваги використання системи віддаленого моніторингу
Від справної роботи джерела безперебійного живлення безпосередньо залежить збереження устаткування, майна, і навіть життів працівників підприємства. Але навіть цілодобове чергування оператора поруч із безперебійником не гарантує ймовірності оперативного реагування на проблему у разі її появи. Велику роль відіграє так званий людський фактор. Відповідальна особа може відволіктися або не помітити перебоїв із подачею енергії.
А використання високоякісної системи віддаленого моніторингу повністю усуває неприємні фактори, пов'язані з фізичною відсутністю оператора на робочому місці. Автоматика зі значно більшою ймовірністю запобігає нещасному випадку. Однак навіть якщо виключати найнесприятливіший розвиток подій, використання дистанційного моніторингу дозволить миттєво виявити неполадки, перебої з живленням та інші фактори, здатні вплинути на стан обладнання.
Використовуючи можливості налаштування SNMP, ви отримуєте максимально наочне уявлення про те, що відбувається в мережі живлення як у робочий час, так і в неробочий час. Це дозволяє мінімізувати ризики, опрацювати ті сфери, які впливають на продуктивність та потенційно можуть принести проблеми. Також можна своєчасно визначити, коли і які безперебійники приходять у непридатність і потребують заміни.