Огляд і тестування серії онлайн ДБЖ Powercom Macan Comfort

Серія онлайн ДБЖ Powercom Macan Comfort представлена в двох форм факторах: баштового типу MAC і стійкового виконання MRT. В обох варіантах виконання є моделі з вихідною потужністю 1, 2 і 3 кВт

 Powercom MRT MAC

На тестування потрапила модель Powercom MRT -1000 на 1000 Вт

Powercom MRT 1000

Внутрішній простір, батареї

Щоб відкрити кришку корпусу ДБЖ, потрібно видалити сім невеликих гвинтів, а якщо встановлені підставки для вертикального розміщення, то починати потрібно з їх зняття.

Почнемо зі входу. Вхідна розетка вмонтована в закритий металевим кожухом модуль, що містить повноцінний LC-фільтр шумів і перешкод (його схема приведена на наклейці). Потім слідує автоматичний запобіжник з номіналом 10 ампер для захисту зовнішніх ланцюгів від серйозних несправностей всередині ДБЖ.

Все інше змонтовано на платі з великою кількістю електронних компонентів. Від сплесків напруги в мережі живлення ДБЖ захищений варисторами, а дроти, що підходять до його вихідним розеток, захищені феритовим кільцем.

 Powercom MRT 1000 1

На фото видно захисний кожух з білого пластику: він захищає від випадкового дотику до радіаторів силових компонентів, а також формує потік повітря, створюваний встановленим на задній стінці вентилятором (80 × 80 × 25 мм, напруга живлення 12 В) для охолодження цих радіаторів. Вентилятор встановлений як витяжний, приплив повітря йде через прорізи в передній стінці і в лицьовій панелі.

Силові компоненти - транзистори, діоди і випрямляючий міст - встановлені на двох алюмінієвих радіаторах, ребра яких орієнтовані поздовжньо, в напрямку потоку повітря, створюваного вентилятором. Температура контролюється термодатчиком, закріпленим на одному з радіаторів.

Вентилятор працює постійно, змінюється лише швидкість обертання і відповідно рівень шуму. Батарея зємна, для її заміни потрібно зняти пластикову фронтальну панель, яка утримується засувками, і відкрутити один гвинт. Плоский кабель панелі управління досить довгий, його відключати не доведеться. Після цього блок батарей можна буде висунути вперед.

 Powercom MRT 2

У колі АКБ є два паралельно включених запобіжника по 30 А. Для захисту інших ланцюгів є ще запобіжник, на цей раз розпаяний. Акумуляторна батарея складається з трьох з'єднаних послідовно АКБ на 12 В, 7 Агод. У нашому екземплярі ДБЖ використовувалися Leoch DJV12-7.2.

 

 Powercom MRT 4

Програма UPSMon Pro

На наявному в комплекті диску є програма UPSMon Pro в версії 1.23. Однак, це далеко не найсвіжіша версія в розділі «Завантаження» на сайті можна скачати v2.4, що ми і зробили. Зауважимо принагідно: там є версія для Linux, а також утиліта UPSMon Manager для моніторингу декількох ДБЖ в локальній мережі. Процедура установки не викликає питань, після її закінчення з'єднуємо комп'ютер і ДБЖ USB-кабелем.

Upsmon powercom

 Як бачите, на РК-екрані відображається інформація виражена в процентах: залишок заряду батареї і рівень навантаження (правда, значення у ВАТ або вольт-амперах відсутні), а також температура ДБЖ - очевидно, вона зчитується з наявного внутрішнього датчика.  

Зміни стану параметрів (вхідна і вихідна напруга, вхідна частота, рівні навантаження і заряд батареї, а також температури) можна відстежувати в вигляді графіків:

 Upsmon powercom 2

Тестування

 

Точність показань, що відображаються на РК-екрані Змінна напруга на вході і виході: Різниця з нашим лабораторним приладом складала 1-2 В. Постійна напруга на батареї: різниця в межах 0,2 В. Таким чином, відхилення не перевищували одного відсотка, і можна вважати, що точність для практичних цілей цілком достатня, тим більше що показання досить стабільні.

З виміром потужності справа йде не гірше, хіба що відображаються значення не настільки стабільні. Так, для резистивного навантаження в 250 Вт індикатор показував мінливі значення від 233 до 236 Вт, що непоганою для практичних цілей точністю відповідає номіналу підключеного навантаження (його ми визначаємо з точністю ± 5%, тобто реально могло бути від 238 до 263 Вт).

Дуже малі навантаження відображаються точніше: для 25 Вт (з тим же можливим відхиленням ± 5%) індикатор показував «25 W».

Робота з малими навантаженнями. Деякі ДБЖ в батарейному режимі просто відключаються через певний час, що обчислюється 10-15 хвилинами, причому іноді такими відключеннями можна управляти, а часом - не можна. Виробники на цей рахунок дають досить туманні пояснення на кшталт турботи про акумулятор і забезпеченні якнайшвидшого відновлення заряду в них, а ось користувачі бувають дуже незадоволені.

Тому заспокоїмо читача: з навантаженням в 25 Вт ДБЖ працює нормально, менше ми просто не пробували - навряд чи хтось буде живити від такого джерела навантаження типу зарядного пристрою для телефону.

 «Холодний старт», тобто можливість запуску обладнання без підключення до електромережі, є можливість запуску обладнання без підключення до електромережі, в описі згадується, і дійсно: без підключення до розетки ДБЖ можна включити, причому з навантаженнями в широкому діапазоні, ми випробували від 25 до 500 Вт.

Шум при роботі: як і більшість подібних моделей, MRT -1000 можна вимкнути повністю з панелі управління - якщо ДБЖ увімкнений у розетку, то його ЖК-екран і вентилятор працюють. Шум залежить лише від режиму: вентилятор може обертатися швидше або повільніше. Максимальний зафіксований нами шум склав 48,0-48,5 дБА з відстані 1,0 м (заміри проводилися в приміщенні з фоновим рівнем шуму менше 30 дБА).

Таким чином, ми не рекомендуємо встановлювати даний ДБЖ в приміщенні, де постійно знаходяться люди.

Оцінку роботи з комп'ютерним блоком живлення, який має активну корекцію фактора потужності, ми проводимо на комп'ютері середнього класу, який має блок живлення be quiet! Straight Power 10 із заявленою потужністю 500 Вт і з APFC. При роботі в офісних додатках він (разом з монітором) споживає 150-230 ВА, ніяких проблем не спостерігалося.

Власне споживання: включаємо ДБЖ після авто відключення по розряду батареї, вихід відключаємо - йде тільки заряд; споживання довгий час залишається на рівні 90-92 ВА (PF близько 0,7). Якщо включити вихід, але без навантаження, то споживання складе 110-112 ВА, PF буде трохи вище - ближче до 0,75.

 Коли батарея повністю заряджена, то споживання включеного без навантаження ДБЖ знижується, але незначно, відсотків на 12-15.

Батарея

Її максимальний зарядний струм склав 1 А, причому знаходиться на цьому рівні дуже недовго. Тривалий час заряд відбувається струмами 0,8-0,9 А (цілком звичайні значення для більшості ДБЖ), і це дає підстави стверджувати, що вказаний в специфікації час заряду до 4 годині є оптимістичним, навіть якщо мова йде про відновлення енергії в АКБ до рівня 90%.

Природно, час заряду буде залежати від глибини попереднього розряду, нагадаємо: малі навантаження (тобто малі струми) дають більш глибокий розряд, ніж великі, відповідно і заряд триватиме довше.

Робота від мережі

Топологія подвійного перетворення має на увазі, що вхід і вихід джерела у всіх режимах повністю незалежні - немає ні прямої трансляції вхідної мережі в навантаження (виключаючи режим Bypass), ні трансформаторів системи AVR.

 Ми вже говорили, що можна вибрати один з чотирьох номіналів вихідної напруги: 208, 220, 230 і 240 вольт. За замовчанням встановлено 220 В, наш лабораторний вольтметр в діапазоні резистивних навантажень від 25 до 500 Вт і з реактивним навантаженням 400 ВА (PF = 0,7) показував значення 219,1-219,8 В.

У мережі нашої лабораторії сумарний коефіцієнт гармонійних коливань перебував на рівні 0,7-0,8%, на виході ДБЖ в нормальному режимі перевищував 1,0%, відхилення по частоті не більше 0,1 Гц. Тобто результати вимірів повністю відповідають рамкам специфікації ДБЖ.

Робота від батарей

Форма вихідного сигналу при роботі від батарей практично не залежить від величини навантаження, ні від його типу. При заданому номіналі 220 В відхилення не перевищувало 0,6 В, а сумарний коефіцієнт гармонійних коливань - не більше 1,0%.

Частота в межах похибки наших вимірювань також не виходила за рамки, зазначених в специфікації. Переходимо до часу автономної роботи з різними навантаженнями.

Наші виміри проводилися після заряду протягом 13-14 годин (ДБЖ просто заряджався з вечора до наступного ранку), використовувані нами навантаження були лінійними / резистивним і задавалися з точністю ± 5%.

Наводимо результати у вигляді графіка:

 powercom test

При більш значних перевантаженнях, джерело автоматично переходить в режим Bypass - з'являється відповідний символ.

Якщо повернутися до специфікації, то зазначені в ній значення для часу автономної роботи при повному і половинному навантаженні (3 і 9 хвилин) цілком відповідають результатам наших замірів.

Робота в режимі високої ефективності (функція енергозбереження)

Сутність цього режиму ми розкрили вище, нагадаємо лише: поки напруга на вході знаходиться в певних рамках по напрузі і частоті, ДБЖ працює в обхідному режимі (Bypass), а інвертор задіюється лише при виході за ці рамки. Це дозволяє підвищити ККД джерела, але час перемикання становить від 3,5-4 до 8-9 мілісекунд.

Тепер оцінимо, що ви втратите, відмовившись від цього режиму, або, навпаки, чим порадує вас його включення.

Тест перший: навантаження немає, заряд практично повний (відображається в UPSMon рівень - 99%), до входу ДБЖ підключений вимірювач потужності. Відключаємо енергозберігаючий режим - власне споживання ДБЖ становить 85-86 ВА (PF близько 0,45), включаємо - 84-85 ВА, PF такий же. Якщо вимірювати тільки активну потужність, то в обох випадках виходить трохи менше 40 Вт. Тобто на холостому ходу економії немає.

Тест другий: підключаємо резистивнє навантаження 200 Вт. Для інвертора отримуємо 255-256 ВА (PF близько 0,95, активна потужність 242-243 Вт), для байпаса - 243-244 ВА (PF близько 0,93, активна потужність 228-229 Вт). За потужністю різниця невелика, проте вже помітна, але PF при роботі інвертора виходить навіть трохи більше.

Ще тест: збільшуємо навантаження до 500 Вт; інвертор - 528-529 ВА (PF близько 0,98, активна потужність 517-519 Вт), байпас - 522-523 ВА (PF теж близько 0,98, активна потужність 510-512 Вт). Різниця по потужності навіть менше, ніж в попередньому випадку, але PF впритул наблизився до одиниці.

Звідси можна зробити два висновки, перший трохи сумний: в режимі високої ефективності багато не зекономиш. Зате другий набагато веселіше: ДБЖ навіть при роботі інвертора має високі ККД і PF, причому в широкому діапазоні навантажень (виключаючи холостий хід і зовсім малі навантаження).

Проте, з урахуванням сприятливих умов комутації, відображених на осцилограмах, енергозберігаючий режим можна рекомендувати для випадків з не дуже «примхливими» навантаженнями.

Висновки

Джерело безперебійного живлення Powercom Macan Comfort MRT-1000 по перевіреним нами параметрам відповідає заявленим значенням. ККД джерела і коефіцієнт потужності в порівнянні з аналогічними моделями досить високі, виключаючи лише близькі до холостого ходу режими, що є звичайним явищем.

Досить високим виявився рівень шуму, але модель явно не призначена для експлуатації в житлових приміщеннях.

Перевантажувальна здатність не дуже висока, вона не перевищує декількох відсотків, але це не докір, а скоріше інформація для правильного вибору навантажень. З дуже малими навантаженнями джерело працювати цілком може, причому для цього не потрібно міняти якісь налаштування.

Сподобався застосований в даній моделі РК-екран. Використовувані для відображення різних режимів символи вимагають звикання, але лише на початковому етапі експлуатації. Логіка меню налаштувань також цілком доступна для освоєння.

Нагадаємо, що ДБЖ Macan Comfort MRT можуть використовуватися як для підлоги / настільні або встановлюватися в 19-дюймову стійку, все необхідне для обох варіантів розміщення є в комплекті.

Для збільшення часу автономної роботи передбачено підключення додаткових батарейних блоків, що поставляються як опції.

Повну версію огляду дивіться на сайті www.ixbt.com